Zajíc
O zajících, králících a divokých králících
Zajíc je symbolické měsíční zvíře, poněvadž ve dne spí a v noci je vzhůru. V pohádkách a pověstech mnoha národů jsou zajíc a měsíc jedno a totéž. Vzhledem k velkému množství potomků je pokládán za symbol plodnosti, symbol stále se obnovujícího života.
Pro svou bázlivost je občas za symbol strachu. Vzhledem k jeho údajné schopnosti spát s otevřenýma očima, je pokládán za symbol bdělosti. Myšlenka králíků jako symbol znovuzrození a vzkříšení se odvozuje od starověku. To vysvětluje jejich roli o Velikonocích.
Myslím, že jste určitě v životě taky potkali nějakého smyšleného králíka nebo zajíce. Ať už to bylo v nějaké hezké knize, kreslené pohádce, filmu či na obraze nebo někde úplně jinde.
Můj život byl od malička plný zajíců. Když jsem byla malá a o něco zakopla, slyšela jsem jak maminka s úsměvem říká: "Chytila jsi ho?" Úplně někde hluboko si dokonce vybavuji ten pocit, jako by to bylo včera, furt jsem se rozhlížela dokola, kam jen utekl a v duchu se divila, že je to tedy vážné rychlý zajíc.
Jedním z mých králíčků byl také králíček Peter z knihy Příběhy králíčka Petra od anglické autorky Beatrix Potter. Příběhy neposedných králíčků Petrovi, Hupky, Dupky, Bambulky, Benjamína, Tomasíny Myšičkové , kteří ze všeho nejraději navštěvují zeleninovou zahradu pana Gregora.
Mým dalším byl bílý mluvící králík, co má vždycky zpoždění a proto má vždycky naspěch. Ten co dostal za úkol najít Alenku a přivést ji zpátky do Podzemní říše, aby mohla naplnit svůj osud. Jistě znáte knihu Alenka v říši divů od autora Lewise Carrolla. Opravdu kouzelný příběh začíná jak Alenka spadne do hluboké králičí nory. Seznámí se s mnoha zvířaty, jedním z nich je i zajíc Březňák, potrhlí malý zajíček, Kloboučníkův společník co hází čajníky a jinými předměty.